Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Kliknij Polityka prywatności, aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję

Wiązar Płatwiowo-Kleszczowy

wersja: WPK v6

Program przeznaczony jest do projektowania drewnianych ustrojów dachowych typu płatwiowo-kleszczowego zgodnie z normą PN-B-03150:2000 z uwzględnieniem zmian Az1, Az2 i Az3.

Charakterystyka programu:

Zdefiniowanie więźby dachowej polega na określeniu wymiarów jej ustroju poprzecznego i układów podłużnych oraz podaniu wymiarów przekrojów poszczególnych elementów więźby. Możliwe jest tworzenie ustrojów poprzecznych z jedną, dwoma lub trzema ścianami stolcowymi oraz więźb bezsłupowych, a także uwzględnienie stropu w poziomie płatwi. Krokwie mogą być ciągłe na całej długości lub składane nad płatwiami.
Łatwość dokonywania zmian geometrii więźby i natychmiastowa wizualizacja zmienionej konstrukcji zachęca do poszukiwania optymalnego układu przekrycia dachu.

Program automatycznie generuje obciążenia stałe, śniegiem i wiatrem wg aktualnych norm obciążeniowych PN, z uwzględnieniem zmian Az1 do norm śniegowej i wiatrowej. Przy deklarowaniu obciążeń możliwa jest też współpraca z Modułem Obciążeń programu Kalkulator Obciążeń Normowych. Obliczane są momenty zginające i siły osiowe w krokwiach, kleszczach, płatwiach, słupach i murłacie oraz reakcje podporowe wiązara.

Wyniki obliczeń statycznych prezentowane są w postaci wykresów momentów i sił osiowych dla poszczególnych przypadków obciążeń, a także dla kombinacji i obwiedni momentów i sił osiowych, które tworzone są automatycznie.

W ramach przeprowadzanych obliczeń wytrzymałościowych dla elementów konstrukcji dachu sprawdzane są normowe warunki nośności i smukłości. Sporządzany jest zwymiarowany rysunek wiązara i przekrojów poszczególnych elementów ustroju.

Wyniki obliczeń otrzymuje się w formie tekstowej, tabelarycznej i rysunkowej, a ich zakres można swobodnie dopasowywać do indywidualnych potrzeb i wydrukować lub zapisywania w formie dokumentu edytora tekstów, natomiast rysunek geometrii wiązara i płatwi można eksportować do pliku DXF.