Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Kliknij Polityka prywatności, aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję

Belka Żelbetowa - Rysunek CAD

wersja: BZ-CAD v5

Program ten jest osobnym modułem współpracującym z programem Belka Żelbetowa. Umożliwia wygenerowanie rysunku wykonawczego belki żelbetowej wraz z wykazem zbrojenia, tablicą materiałową i tabelką rysunkową.

Charakterystyka programu:

Rysunek belki jest generowany automatycznie na podstawie obliczeń statyczno-wytrzymałościowych wykonanych programem Belka Żelbetowa. Użytkownik ma możliwość uzupełnienia treści rysunku o dodatkowe elementy - opisy i elementy graficzne (osie konstrukcyjne, koty wysokościowe, itd.).

Rysunek wykonawczy belki można uzyskać na dwa sposoby:

  • wydruk skalowalnego rysunku bezpośrednio z programu, do czego nie jest potrzebne oprogramowanie typu CAD; opcja ta jest też bardzo przydatna do szybkiego wydruku rysunku w celu sprawdzenia jego poprawności czy dokonanych zmian;
  • przekazanie (eksport) rysunku do pliku DXF lub bezpośrednio do programu typu CAD (np. AutoCAD, IntelliCAD, ZwCAD, itp.); możliwa jest wtedy dalsza edycja rysunku w programie CAD w celu otrzymania kompleksowej, spójnej graficznie dokumentacji rysunkowej całego projektu.

Rysunek wykonawczy belki zawiera m.in.:

  • widok i przekroje poprzeczne belki,
  • zbrojenie pokazane na widoku i przekrojach, 
  • opisane i zwymiarowane wkładki zbrojeniowe 'wyrzucone' poza obrys belki,
  • wykaz zbrojenia,
  • tablicę materiałową,
  • tabelkę rysunkową,
  • dodatkowe opisy i elementy graficzne rysunku, które można wprowadzić przed wydrukiem rysunku (osie konstrukcyjne, koty wysokościowe i nazwa elementu).

Moduł Belka Żelbetowa-Rysunek DXF pozwala na zmianę numeracji prętów i przekrojów na rysunku. Jeśli poda się liczbę belek, których dotyczy wykonywany rysunek, to zliczy dla nich zbrojenie w wykazie zbrojenia. Można również stworzyć własną tabelkę rysunkową określając pola jakie mają się w niej znaleźć; program wstawi automatycznie taką tabelkę na rysunek podczas jego eksportu czy wydruku.

Uwaga: Moduł współpracuje tylko z nową wersją programu Belka Żelbetowa v5.